Každý měsíc je to stejné. Peníze z výplaty se rozkutálejí a vy vlastně ani nevíte za co. Chtěli byste trochu spořit, trochu si povyrazit, koupit dětem něco pěkného? Ale kde na to vzít? Přece nevyděláváte tak málo, aby přece jen něco nezbylo. Na dovolené jste nebyli ani nepamatujete. Sousedi jezdí každý rok. Jak je to možné? Sousedi si možná každý měsíc sepíší všechny předpokládané výdaje, ať ví, kde a za co mohou utrácet.
Veskrze všichni finanční experti doporučují svým klientům připravovat si
pravidelně rozpočet příjmů a výdajů. Takový přehled o financích je vhodný především v okamžicích, kdy plánujete půjčit si u banky nebo jiné finanční instituce nějaký obnos peněz. Chcete úvěr nebo hypotéku? Udělejte si rozpočet, ať máte informaci o tom, zda budete schopni závazek splácet. Pokud sice neplánujete půjčku, ale stejně chcete vědět, kam vaše peníze plynou, sestavte si rodinný rozpočet.
Položky rozpočtu
Zamyslete se nad tím, jaké výdaje se opakují každý měsíc i nad tím, jaké nenadálé situace se mohou vyskytnout a to všechno zahrňte do svého rozpočtu.
· Výdaje na bydlení – sem zahrňte všechny výdaje týkající se vašeho bydlení. Platíte nájem, hypotéku? Napište to. Patří sem i výdaje na elektřinu, plyn, vodu, bytový fond, odpady, pojištění domácnosti
· Výdaje na jídlo, drogerii a kosmetiku – druhá největší položka v téměř každém rodinném rozpočtu. Pokud si nejste jisti, kolik měsíčně projíte, zkuste si nějaký čas schovávat všechny účtenky a pak se podívejte kolik a za co utrácíte. S největší pravděpodobností budete velmi nemile překvapeni.
· Výdaje na dopravu – cestujete za prací? Potomci jezdí pravidelně do škol či internátů? Tyto výdaje taktéž mohou dosahovat nezanedbatelné výše.
· Výdaje na spoření a pojištění členů domácnosti – téměř v každé domácnosti si její členové spoří. Jde například o spoření dětem, ale i různá stavební spoření, spoření na důchod a podobně.
· Výdaje na telefony a internet – v dnešní době už patří mobily a internetové připojení k naprostému standardu každé domácnosti.
· Výdaje na oblečení, léky – ačkoliv částka za oblečení a léky může každý měsíc vyšplhat do jiné výše, je dobré s těmito položkami počítat. Především pokud máte děti, které bývají častěji nemocné.