Matcha je vlastně zelený čaj. Vyrábí se totiž z listů Camelie sinensis, z které pochází právě klasický zelený čaj, jak ho známe. Původem byl tento čaj určený zejména pro čajové rituály a obřady v Japonsku.

V čem je tedy rozdíl? Rostliny, které jsou určené pro tvorbu matchi, se pěstují jiným způsobem, než zelený čaj. Proces pěstování pak tyto dva čaje odliší, a dá každému jejich charakteristickou chuť a barvu výsledného nápoje. Zatímco matcha se vyrábí z co možná nejmladších lístků Camelie sinensis, pro klasický zelený čaj se používají lístky vyzrálejší.

matcha

Při přípravě čaje matcha použijte 1–2 lžičky prášku a ten zalijte horkou vodou. Pozor, voda nesmí být vroucí, protože by mohla čaj znehodnotit. Poté lžičkou čaj šlehejte, míchejte, dokud na povrchu nevznikne jemná pěna.

Jak výsledná matcha chutná? Chuť je jemně rostlinná, většina v ní cítí travnaté tóny. Objevují se i tóny ořechů, přirozená sladkost a jemná pikantnost v dozvuku. Jedná se o velmi specifickou chuť, kterou většina buď miluje, nebo nenávidí. Abyste se rozhodli, do jaké skupiny budete patřit vy, musíte nejdříve matchu ochutnat.

Matchu nemusíte ale pít jen samotnou. Jde z ní připravovat velké množství nejrůznějších nápojů, jako třeba matcha latté, které je velmi oblíbené. Jde o spojení matcha prášku a horkého mléka, které dodá matche jemnou chuť a vytvoří na ni chutnou pěnu.

matcha

Matcha prášek se také přidává do nejrůznějších pokrmů. Můžete z ní vytvořit například vafle, palačinky nebo další chutné dezerty. Do dezertů se totiž hodí naprosto výborně.

Většina lidí oceňuje matchu především kvůli tomu, jaké účinky má na naše tělo. Matcha je skvělým prostředkem pro detoxikaci, je plná antioxidantů, posiluje naši imunitu a šálek dobré matchy vám pomůže nastartovat vás na celý den, a to i přesto, že neobsahuje žádný kofein, na rozdíl od zeleného čaje.