Dřevo je jednou ze strategických surovin a komoditou, která je široce využitelná. Najít však podnikatelský záměr, který by byl opravdu finančně zajímavý, není tak úplně snadné. Nezasvěcenec má jistě pocit, že v oblastech s rozsáhlými lesními porosty jsou pily zpracující dřevo na každém kroku a uplatnit se tak jako nový zpracovatel není nic jednoduchého.
Tak jako v každém oboru i zde je prostor pro inovaci a neotřelé podnikatelské záměry. Nejprve je potřeba zamyslet se nad vlastnostmi a dostupností suroviny, kterou chcete zpracovávat. Při posuzování dřeva je zásadní jeho tvrdost, která nám napoví, jak ho zpracovat a po zpracování využít. Dále jeho pevnost a houževnatost, pokud se chceme zaměřit na jeho využití ve stavebnictví. Pro využití v nábytkářství pak nesmíme zapomínat na texturu dřeva, laicky na kresbu.
Pokud pro teď pomineme chemickou technologii zpracování dřeva, při které se získává buničina a ta se dále zpracovává v celulózkách, ale zaměříme se jen na mechanické zpracování, zjistíme, že nám nabízí řadu zajímavých využití této suroviny. Vše začíná u řeziva a zpracování zbytků, jako jsou piliny, krajiny, kůra, odřezky. Dále je výroba dýh, které se hodí nejen na nábytek, ale i na podlahy nebo zpracování dřeva na MDF, DTD a OSB desky.
Na počátku podnikatelského záměru si ujasněte, zda chcete využívat místní surovinové zdroje a zpracovávat třeba smrkové, bukové, dubové dřevo. Případně zda najdete uplatnění na luxusnějším trhu s exotickými dřevinami, jako jsou mahagon, iroko, makore, palisandr nebo padouk.
Zajímavou alternativou je zpracování akátového dřeva, které má některé unikátní vlastnosti. Ptáte se jaké? Pokácený akát, který rok leží na zemi, Vám začne opět zakořeňovat a obrážet novými výhony. Jinak jde o dřevo s nádhernou a vyhledávanou texturou, které je velmi tvrdé a ani po desetiletích ve vodě nezačne uhnívat. Hodí se proto jak do nábytkářství na výrobu velmi luxusního nábytku a bytových doplňků, tak do stavebnictví, kde se uplatní v náročných podmínkách. Navíc akát roste jak u nás, tak na řadě míst v Evropě od Francie přes Maďarsko po Rumunsko, ale i v Americe, Austrálii a Africe. Bohužel jeho zpracování je velmi náročně a věnuje se mu v Evropě málo firem, přesto je vyhledávaným dřevem třeba v arabsky mluvících zemích, Číně, Kanadě a USA a jeho cena po zpracování je vysoká. Inspirovali jste se pro svůj podnikatelský záměr?